Czy żaluzje drewniane do okien to doby wybór?

W momencie gdy chcemy wprowadzić w naszym wnętrzu jakieś zmiany i osłonić je od słońca stajemy przed wyborem produktów, których na rynku jest mnóstwo. Możliwość zasłaniania okna przy pomocy żaluzji drewnianych i żaluzji  bambusowych to niezwykle elegancki z aktualnie dostępnych wariantów, ale czym one właściwie się od siebie różnią ?

Co to właściwie są żaluzje poziome?

W naszej ofercie znajdziecie żaluzje aluminiowe, żaluzje  bambusowe i  żaluzje drewniane z lamelami o szerokości 25 mm i 50 mm. Żaluzja zamontowana jest na drabinkach sznurkowych, przez które można zmieniać kąt nachylenia lameli za pomocą patyka i regulować ilość światła przenikającego do pomieszczenia bez konieczności podnoszenia żaluzjiŻaluzje można zamontować do ściany, sufitu lub do skrzydła okiennego inwazyjnie lub na uchwytach bezinwazyjnych do ramy okna. Przy montażu przy szybowym stosuje się maskownice nie posiadające boków , jeżeli jednak decydujemy się na montaż na wnękę maskownica jest z  bokami, które w estetyczny sposób zasłonią nam osprzęt żaluzji. Na życzenie klienta żaluzje poziome mogą zostać wyposażone w sterowanie elektryczne za dopłatą. Napęd elektryczny stosowany przy żaluzjach może występować w dwóch wariantach:

  • silnik kablowy, czyli silnik, którym sterujemy za pośrednictwem przełącznika – ta opcja sprawdzi się dobrze przy Domu Inteligentnym,
  • silnik radiowy, czyli silnik sterowany za pomocą pilota.

Przy sterowaniu elektrycznym należy pamiętać o doprowadzeniu prądu w odpowiednie miejsce np. podczas remontu jeżeli jest to możliwe. Taką usługę mogą również wykonać nasi pracownicy. 

Przy produktach drewnianych zawsze, należy brać pod uwagę naturalne właściwości tego materiału. Drewno samo w sobie pochłania wilgoć oraz reaguje również na temperaturę  co może powodować  różnego rodzaju odkształcenia i przebarwienia, które nie podlegają gwarancji, dlatego żaluzje drewniane należy czyścić suchą szmatką. 

Żaluzje wykonane są z naturalnych materiałów. W naszej ofercie znajdziecie żaluzje z lipy syberyjskiej, abachi i bambusa. Walory wizualne żaluzji drewnianych to argument przeważający przy wyborze tych osłon okiennych, jednak mają one również inne zalety takie jak:

  • Izolacja – drewno wykazuje duże właściwości izolacji termicznej, przez co rozwinięte i zamknięte żaluzje będą zatrzymywać ciepło w pomieszczeniu zimą , a latem chronić przed nagrzewaniem.
  • Ekologia – drewno jest surowcem odnawialnym, przez co taki typ osłon okiennych jest przyjazny dla środowiska, wpisując się w aktualne trendy i nowoczesny styl życia. 

Czym różnią się żaluzje drewniane od żaluzji bambusowych ? 

Jedną z różnic pomiędzy żaluzjami drewnianymi żaluzjami bambusowymi jest ich waga. Żaluzje z drewna są cięższe od żaluzji bambusowych.  Żaluzje bambusowe pochłaniają mniej wilgoci przez co nadają się one do pomieszczeń takich jak np. łazienka, kuchnia czy pralnia. Surowiec  ten jest również twardy i mniej podatny na odkształcenia. Istotny jest fakt że odcień może się różnić przy wszystkich kolorach żaluzji bambusowych. Odcień może być jaśniejszy od odcienia ze wzornika, ponieważ bambus może być ścinany wcześniej. Lamele bambusowe nie są dostępne w wersji laminowanej, znajdują się na nich słoje oraz  sęki ze względu na sposób ich wykonania – jest to sprasowana razem trawa bambusa. Słoje, sęki to naturalne ozdoby drewna, jednak przy żaluzjach drewnianych można zdecydować się też na lamele laminowane, które mają jednolity kolor i nie widać na nich struktury drewna. 

Drabinka sznurkowa lub drabinka taśmowa

Do podnoszenia żaluzji służą przeplecione przez specjalne otwory w lamelach sznurki. Drabinki sznurkowe stosujemy w żaluzjach z lamelami o szerokości 25 m i 50 mm. W żaluzjach o szerokości 50 mm można zastosować drabinki taśmowe, które nadają elegancji i stylu. Taśmy do żaluzji dostępne są w 24 kolorach . Żaluzje mogą być sterowane ręcznie lub przy pomocy napędu elektrycznego.

Jakie żaluzje poziome wybrać na okna o dużej powierzchni?

Żaluzje drewniane i żaluzje bambusowe nie są najlepszym rozwiązaniem na okna o dużej powierzchni takie jak np. okno HS. Wynika to z faktu, że żaluzje ze względu na materiał, z którego są wykonane dużo ważą. Oczywiście jeżeli jesteście w 100% przekonani, że chcielibyście mieć właśnie takie żaluzje na swoim dużym oknie to proponujemy, żeby podzielić taką żaluzję o dużej powierzchni na dwie mniejsze  Ułatwi to jej obsługę i będzie bardziej bezpieczne przy użytkowaniu. Jeżeli chcielibyście zastosować inne, ale podobne rozwiązanie polecamy żaluzje aluminiowe, które są również dostępne w naszej ofercie. Należy wspomnieć, że ten rodzaj żaluzji był praktykowany jako pierwszy w wersji międzyszybowej, która wciąż jest dostępna w naszej ofercie.  Takie żaluzje sprawdzą się idealnie w pomieszczeniach takich jak kuchnia i łazienka, ponieważ są one dużo łatwiejsze w czyszczeniu. Można je myć przy użyciu zwilżonej ściereczki nie martwiąc się o niepożądane skutki wywołane przez kontakt materiału z wodą. Po całkowitym zwinięciu zajmują na oknie niewiele miejsca. Żaluzje aluminiowe są znacznie lżejsze od żaluzji drewnianych i żaluzji bambusowych przez co świetnie sprawdzą się w oknach o dużej powierzchni. 

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł wam w wyborze odpowiednich żaluzji do waszych wnętrz. 

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi realizacjami. 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą żaluzji poziomych. 

W razie pytań prosimy o kontakt.