Screen ZIPP

Screen ZIPP

Screen inaczej zwany markizą pionową lub refleksolą, to nowoczesny system chroniący przed nadmiernym nasłonecznieniem i nagrzaniem pomieszczenia oraz owadami, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo dobrej widoczności na zewnątrz, umożliwiającej swobodę obserwacji zewnętrznego otoczenia. Oferujemy dwa typy osłon okiennych typu screen:

  • Osłona zewnętrzna boczna z materiałem screen
  • Screen wewnętrzny montowany na zasadzie rolety wolnowiszącej.

Nie wiesz, która opcja będzie dla Ciebie najlepsza? Zapraszamy do naszego salonu z osłonami okiennymi na wymiar w Modlnicy koło Krakowa.


Screen to najczęściej  zewnętrzna osłona zbudowana z aluminiowej ramy i odpornej na warunki atmosferyczne tkaniny. Materiał screena porusza się w prowadnicach. Refleksola może być sterowany na kilka sposobów:

  • sterowanie ręczne
  • sterowanie elektryczne
  • sterowanie automatyczne Solar

Screen w wersji ręcznej może być sterowany ręcznie lub za pomocą specjalnego systemu sprężynowego, który nie wymaga dużego nakładu sił przy jego obsłudze. Podczas zamykania wystarczy jedynie delikatnie zakliknąć dolną listwę. Tkanina markizy pionowej w wersji sterowanej ręcznie napinana jest za pomocą układu ze sprężyną. Maksymalny wymiar markizy pionowej sterowanej ręcznie to 2000 x 2100 mm.

Sreen z napędem elektrycznym może być sterowany za pomocą pilota bezprzewodowego lub przewodowo za pomocą przełącznika naściennego. Osłony te mogą również zostać połączone za pomocą elementów dodatkowych umożliwiających stworzenie inteligentnego domu, który pozwoli na sterowanie poprzez WiFi za pomocą dedykowanych aplikacji na smartfonie. Dodatkowo do rolet można podłączyć również czujniki deszczu oraz wiatru. Maksymalny rozmiar refleksoli sterowanej elektrycznie to 5000 x 5000 mm

Sterowanie automatyczne typu Solar, to inteligentny system sterujący markizą pionową w zależności od nasłonecznienia. Zainstalowany w górnej kasecie panel fotowoltaiczny pełni rolę czujnika, reagując na promieniowanie słoneczne. Przy bardzo dużym nasłonecznieniu markiza samoczynnie rozsuwa się, a przy pochmurnej pogodzie samoczynnie się zwija. W chłodne dni screen sterowany solarnie możemy przestawić na zimowy tryb działania, który w słoneczną pogodę automatycznie zwija markizę umożliwiając napływ ciepłych promieni słońca i pasywne nagrzewanie pomieszczenia. Wieczorem refleksolę możemy rozwinąć ręcznie aby ochronić wnętrze przed stratami ciepła. Aby system solarny działał poprawnie, rolety z tym sterowaniem należy montować od strony południowej, wschodniej oraz zachodniej, tak aby panele solarne były wystawione na bezpośrednią ekspozycję słońca. Markizy pionowe sterowane solarnie mogą zostać zamontowane w maksymalnym dostępnym rozmiarze 4000 x 2700 mm.

Roleta z materiałem screen może zostać zamontowana podtynkowo, adaptacyjnie, lub w wersji nadstawnej nakładanej na ramę okna.

Najbardziej popularny wariant screena w systemie ZIPP, dzięki zastosowaniu mechanizmu zamka błyskawicznego, zapewnia maksymalne zintegrowanie tkaniny z prowadnicą a co za tym idzie najwyższą odporność na warunki atmosferyczne oraz maksymalne doszczelnienie rolety.

Markiza pionowa zapewnia ochronę wnętrza pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem zwiększając tym samym komfort osób przebywających w pomieszczeniu. Ta osłona zewnętrzna absorbuje promieniowanie słoneczne i emituje ciepło na zewnątrz, co w praktyce może oznaczać spadek temperatury nawet do 10 stopni C w porównaniu ze stosowanymi osłonami wewnętrznymi.
Rozwinięty screen ogranicza również przenikanie szkodliwego promieniowania UV do wnętrza pomieszczenia, dzięki czemu znajdujące się wewnątrz przedmioty i materiały chronione są przed odbarwianiem.

Sreen w porównaniu do rolet zewnętrznych zapewnia dopływ naturalnego światła, wystarczającego aby w ciągu dnia nie używać dodatkowego oświetlenia. Chroni również przed niechcianymi obserwatorami zapewniając prywatność użytkownikowi przy bardzo dobrej widoczności na zewnątrz.
Całkowicie zasunięta refleksola może również pełnić funkcję osłony przed owadami przy otwartym w ciągu dnia oknie.

W naszej ofercie możecie znaleźć screeny najpopularniejszych producentów takich jak Aluprof, Fakro i Selt.

Sprawdź również rolety zewnętrzne.

Szukasz czegoś do ochrony przed owadami – sprawdź moskitiery.