Sprawdzone rozwiązanie do okien zamiast firanek?

Roleta dzień i noc

Podczas decyzji czym zasłonić nasze okna mamy do dyspozycji szeroki wybór osłon okiennych, które cechują zupełnie różne funkcje. Na tle ich wszystkich to właśnie roleta dzień i noc wyróżnia się swoją wielozadaniowością zawartą w jednym produkcie. Roleta dzień i  noc to bardzo nowoczesna i wpisująca się w aktualne trendy osłona okienna, dostępna na rynku od stosunkowo niedawna.

Dlaczego warto wybrać roletę dzień i noc?

Roleta dzień i noc jest bardzo wygodna i prosta w użytkowaniu. Poziome pasy ożywiają wizualnie nasze wnętrza wprowadzając do nich charakterystyczny i wyróżniający się element. Pasuje szczególnie do nowoczesnych wnętrz gdzie duży nacisk kładzie się na minimalizm, ale nie tylko do takich. Ważnym atutem rolet jest również połączenie w sobie cech rolety i żaluzji lub też firanki i zasłony

Tak jak każda osłona okienna, rolety dzień i noc ma osłaniać nasze wnętrza przed nadmierną ilością promieni słonecznych w naszych domach oraz chronić je przed oczami wścibskich sąsiadów. Istotna jest również funkcję dekoracyjna, dlatego dostępnych jest mnóstwo wariantów kolorystycznych, które wpiszą się swoim wyglądem we wszystkie wnętrza.  Równie ważnym zadaniem rolet jest izolacja termiczna, która zależna jest od materiału który wybierzemy oraz od ułożenia pasów rolety dzień i noc na oknie. 

Jak działa roleta dzień i noc?

Roleta dzień i noc nałożona jest na jedną rolkę po której przesuwa się materiał i zmienia ułożenie poziomych pasów na oknie. Dwie warstwy tkanin w naprzemiennie zaciemniające i transparentne pasy przesuwają się względem siebie, płynnie regulując poziom światła w pomieszczeniu w pożądanym stopniu. Za pomocą mechanizmu łańcuszkowego możemy regulować według własnych potrzeb poziom zasłonięcia okna przez roletę. Dzięki temu mechanizmowi okno możemy zasłonić częściowo, całkowicie lub odsłonić, przez co użytkowanie i dostęp do okna jest zdecydowanie ułatwiony i można m.in. łatwo je umyć zwijając roletę maksymalnie do góry.

Rodzaje rolet dzień i noc

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na rolety dzień i noc powinniśmy zapoznać się z możliwymi rodzajami. Dostępna są rolety w kasecie oraz rolety wolnowiszące. Rolety w kasecie montuje się bezpośrednio na szybie okna lub w przypadku kasety przestrzennej na ramie okna. Rolety w kasecie posiadają specjalny mechanizm który powoduje, że roleta idealnie przylega do okna, nawet kiedy jest ono uchylone. Roletę wolnowiszącą montuje się na ścianie powyżej okna lub na suficie. Roleta przymocowana jest tylko od góry, czyli na długości materiał swobodnie opada, ale zakończony jest on belką obciążającą, która powoduje że materiał się nie odkształca. 

Jak mierzyć rolety dzień i noc?

    • w kasecie : Należy zmierzyć odległość między listwami przyszybowymi oraz wymiar szyby razem z listwami.
    • wolnowiszące : Należy zmierzyć szerokość i wysokość wnęki okiennej oraz szerokość parapetu.

Pielęgnacja rolet dzień i noc

Wszystko od czasu do czasu wymaga czyszczenia, tak samo właśnie jest z roletami. Pierwszym ważnym krokiem jest odkurzanie rolet dzień i noc, które należy wykonywać przynajmniej raz w miesiącu jako doraźną pielęgnacje. Gdy na osłonie okiennej pojawi się plama ważna jest szybka reakcja, aby plama nie zaschła. Naturalnym krokiem w takiej sytuacji jest pranie rolet, ale niestety nie w tym przypadku. Tkaniny nie można prać ponieważ może ulec ona uszkodzeniu. Należy skorzystać z ściereczki nasączonej wodą i delikatnie pocierać nią zabrudzone miejsce na rolecie. Jeżeli to nie pomaga można użyć delikatnego detergentu uważając na to aby nie odbarwić tkaniny osłony okiennej. Polecamy najpierw sprawdzić środek czyszczący w mało widocznym miejscu np. z tyłu osłony

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł wam w wyborze odpowiednich rolet dzień i noc do waszych wnętrz. 

Zapraszamy do zapoznania się z naszymi realizacjami. 

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą rolet materiałowych. 

W razie pytań prosimy o kontakt.